Prawidłowa wentylacja - wietrzenie mieszkań

Informacje dla mieszkańców

PRAWIDŁOWA WENTYLACJA – WIETRZENIE MIESZKAŃ

Ze względu na występującą w zasobach spółdzielni wentylację grawitacyjną należy zapewnić ciągły dopływ świeżego powietrza  do  mieszkań. Ponad to mieszkania należy regularnie wietrzyć. Prawidłowa wentylacja mieszkań przyczynia się do zminimalizowania ryzyka powstawania szkodliwych dla naszego zdrowia pleśni oraz grzybów.

Zbyt wysoka wilgotność, z którą mamy do czynienia zazwyczaj w bardzo szczelnych, pozbawionych dopływu świeżego powietrza pomieszczeniach, stanowi doskonałą pożywkę dla szkodliwych mikroorganizmów. Poprzez prawidłową wentylację chronimy nasze zdrowie, ale i także konstrukcję budynku.

Wietrzenie mieszkania jesienią i zimą to bardzo istotna kwestia, o której wiele osób niestety zapomina. Są też tacy, którzy celowo unikają otwierania okien, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, aby nie narażać się na uciekanie ciepła. 

Wymiana powietrza w mieszkaniu jest konieczna o każdej porze roku. Mieszkania należy wietrzyć również jesienią i zimą.

Niewietrzenie mieszkań szczególnie niebezpieczne jest w sezonie grzewczym.

Niewłaściwa eksploatacja instalacji i urządzeń gazowych, odcinanie lub znacznie ograniczanie dopływu powietrza zewnętrznego do kuchni i łazienek, nie otwieranie okien i zasłanianie otworów wentylacyjnych powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie wentylacji i piecyków gazowych, a co za tym idzie w mieszkaniach zwiększa się stężenie zanieczyszczeń powietrza, wilgoci, dwutlenku węgla, drobnoustrojów.

W efekcie może pojawić się pleśń i zagrzybienie.

Zaznaczyć należy, iż brak właściwego nawiewu zakłóca odprowadzanie spalin w przewodach kominowych.
Z powodu braku nawiewu piecyki gazowe powodują zasysanie powietrza z wywiewnych kanałów wentylacyjnych lub w przewodach spalinowych powstaje tzw. odwrotny ciąg, więc spaliny wydostają się z nich do mieszkania, co grozi zatruciem czadem.

Mieszkanie należy wietrzyć intensywnie i krótko. Skuteczniejsze niż uchylenie okien będzie otworzenie ich na całą szerokość. Jednoczesne wietrzenie kilku pomieszczeń będzie bardziej efektywne niż otwieranie okien po kolei. Działanie takie pozwoli szybciej uzyskać świeże powietrze, a nie wychłodzi zanadto pomieszczeń.

Pamiętać należy, iż na czas wietrzenia należy zakręcić grzejniki.

Warto również w czasie gotowania otworzyć okno i zakręć grzejnik, gdyż jednym z głównych źródeł nieprzyjemnego zapachu i wilgoci w mieszkaniu jest kuchnia.